Twitter'ın yararları

Twitter,ın yararları  başlıklı makalemi Twitter ve benzeri sosyal ağ sitelerinin genel olarak toplum ve bireyler üzerinde faydalı etkisini anlatmak amacı ile başlatmış bulunmaktayım. Twitter, Facebook, Linkledin ve benzeri sosyal ağ projeleri insanlara  yararlı olabilmelerinin yanında elbetteki zararları da olabilmektedir. Şimdi ben ilk olarak Twitter sitesinin yararlarından bahsetmek istiyorum.

Twitter'ın yararları


Bildiğimiz üzere Twitter anlık ileşim kurma işlemine yararayan bir sosyal ağ mikro blog sitesidir. Twitter kullanıyor iseniz eğer iyi bir fikriniz varsa ve bu sosyal ağda bu fikrinizi paylaşırsanız insanların sizin fikrinizi farketmesi ve önemsemesi gerçekten an meselesidir.

  1. Twitter,da her gün miyonlarca insan twitter arama kutusunu (Twitter arama motorunu) kullanıp ilgilendikleri alanda anahtar kelimelerde arama yaparlar. Konuyu hiç bilmediğinizi varsayarak biraz daha detaya inmek istiyorum. Anahtar kelime demek (Bir arama motorunun arama kutusuna yazılan kelimelerdir) Yani birisi internette veya twitterda  bir yazı paylaşır, ve bu yazının içerisinde Twitter'ın yararları kelimesi geçer, arama motorlarında  Twitter'ın yararları anahtar kelimesini arayanların bu tip yazılarla karşılaşma olasılığı çok yüksektir. Çünki  google, bing, yandexs, gibi    arama işlevini  sürdüren araçlar, arama yapılan kelimeler ile alakalı, içeriğinde arama yapılan kelime geçen site sayfa not paylaşım video vs. sonuç olarak karşısına çıkartırlar. Bu sebebten dolayı herhangibi bir konuda twitter sitesinde bir yazı yazarsanız bu yazı hakkında öncelikle twitterda yazınızın içeriğinde geçen kelimeler arandığında sizin yazınızı twitterın arama sonuçlarında diğer twitter kullanıcılarına ana sayfa üzerinde arama sonuçlarında göstermesi muhtemeldir.

Twitter arama kutusuna yazılan ve aratılan anahtar kelimeleri, diğer twitter kullanıcılarının Tweet denilen 140  karekter (harf) ile oluşturulmuş, tweetlerini sonuç olarak kullanıcıların ana sayfasında gösterir, Teweetlerin en üstte sayfa başında bulunanı diğer twitter kullanıcılarının en çok alaka gösterdiği içeriğinde aratılan anahtar kelime geçen yazı veya paylaşımdır. Eğer yazılarınız bu bölümde çıkıyorsa o yazınız artık twitterda popülerlik kazanmıştır.

Ve daha bitmedi Twitter'ı diğer sosyal ağ projelerinden farklı yapan bir başka unsur da Twitterın bir mikro blog sitesi olarak tasarlanması, web arama motorlarına uygun, arama dostu bir site olmasıdır.

Yukarıda anlattığım arama motoru twitter,ın bünyesinde bulunan twitter sitesinde arama yapıp herhangibi bir konuda alakalı fikirleri sunan arama işleviydi, bu yazımda ise web,te arama işlevi yapan google bing yahoo gibi arama motorlarının twitter ile dostluğundan bahsetmek istiyorum ki! bu dostluk twitter kullanıcıları için çok yararlıdır. Arama motorları Twitter,ı oldukça önemsemektedir. Pek çok keresinde Google,de araştırma yaparken arama sonuçlarında twitter,da paylaşılmış Tweet,ler çıktı ilk sayfa ilk satırlarda, işte bu durum Twitter ile arama motorlarının ilişkisini aralarındaki sıkı dostluğu ortaya koymaktadır.

Twitter ile bir Başbakan, Cumhurbaşkanı, Ülü sanatçı, gazeteci, filim yapımcısı, İş adamı ve daha pek çok herhangibi bir toplumun saygın ileri gelen kişileri ile iletişim kurmak, o kişlere bir mesaj bırakmak, yadda onların twitter,da açıkladıkları herhangibi bir fikrine cevap bırakmak (yorum) mümkündür.


Bize Twitter,ın Arama dostu bir site olması ne kazandırır?

  • Eğer bir işletmeniz varsa intenet üzerinden de müşteri kazanmak istiyorsanız, Twitter bu noktada size yeni müşteriler kazandırabilir. Tek yapmanız gereken twitter kişisel hesabınızda veya twitter'da oluşturduğunuz işletmenize ait sayfanızda satmak istediğiniz ürünü kısaca tanıtmak ve mümkün ise bu kısa tanıtım yazınıza satmak istediğiniz ürünün linkini yani (URL) Adresini eklemek zamanla internet alemende bu ürün ile alakalı kelimeleri arayan internet kullanıcıları size konuyla ilgili olarak ulaşacaktır.
  • Eğer bir Blog yazarı iseniz twitter sizin için biçilmiş kaftandır. Çünki twitter asıl yazarların yeridir, Twitter yazar dostu bir sitedir, yazar ile okuyucuyu buluşturan, arama motorları ile blogları barıştıran mükemmel bir sitedir, Eğer bir blog veya web sitenin linki URL adresi twitter,da paylaşılmış ise kesinlikle google ve benzeri sistemler bu işi göz ardı etmeyecektir. Arama sonuçlarında hızlı şekilde web içeriğinizin üst sıralara çıkması mümkün olacaktır.
Sözün kısası twitter bizlere ilgilendiğimiz insanlar, kurum ve kuruluşları onların düşüncelerini takip edebileceğimiz, hem de kendi düşüncelerimizi anlık olarak paylaşabileceğimiz harika bir ortam sağlamaktadır.


Hiç yorum yok: