Cumhurbaşkanı erdogan'dan zirve öncesinde açıklama

Ülkemiz başta terörizme karşı mücadele olmak  üzere her alanda samimi olarak  ve kapsayıcı bir şekilde uluslararası iş birliğinin bugüne kadar  savunucusu durumunda olmuştur. Bu zirvede de bilhassa Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, izmir ve  Lahor'da gerçekleştirilen terör olaylar karşısında artık terörle mücadelede  samimi iş birliği yapılması gerektiğini savunacacağız. Bu konuda adım atmakta  geç kaldığımız her gün ülkemize yönelik terör belasının daha da büyümesi anlamına gelmiştirir. Türkiye olarak iş birliği eksikliğinden dogan nedenler  dolayısıyla daha fazla bedel ödemeye tahammülümüz kalmamıştır.
Zirve vesilesi dolayısıyla Washington'da bulunacağım  süre içinde çeşitli üst düzey görüşmelerimiz olacak. Çeşitli Ülkelerin liderleriyle  ikili görüşmeler yapacagız , iş dünyasıyla orada geniş kapsamlı  görüşmelerimiz olacağı gibi 1de ayrıca dar kapsamlı gerek ABD'nin çok çok  ileri gelen yatırımcıları gerek ülkemizde gerek ABD'de, farklı ülkelerde, onlarla  da ayrıca dar kapsamlı bir toplantımız gerçekleşecek. Akademik çevrelerle görüşmelerimiz  var, basın ve kanaat liderleri ile de bir araya gelerek son dönemde yaşananvahim gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak."
Medeniyet Merkezi
"Bünyesinde cami, kültür merkezi, İslam Eserleri Müzesi ve misafirhane gibi  islam medeniyetimizi temsil edecek pek çok eserin bulunduğu  merkezin, son derece  önemli bir rol üstleneceğine tüm kalbiml inanıyorum. Bilhassa içinden geçtiğimiz bu sancılı  süreçte, özellikle de bu merkez o çevrede, adeta çapı 50-80 kilometrelik o  çevrede yaşayan tüm Müslümanların ilgi alakasını çektiği ve çekeceği gibi bunun  yanında farklı inanç ve kültür gruplarını da orada toplayacağına inanmaktayım. Bu  merkez, yükselen İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığına en anlamlı cevabı verecektir. Merkezin ayrıca kültürlerarası iş birliği ve uyum açısından önemli bir  misyon üstleneceğine inanmaktayız."
Başika kampına  bir askerin şehit edildi

"Hemen  olayın ardından oadaki fırtına obüslerimiz en ağır şekilde  terörist unsurra gereken  cevabı vermiş ve bedelini ödetmiştir , koalisyon güçleri havadan  verilen kordinatları hedefleri vurmuşlardır. Ardından bizim hava kuvvetlerimiz aynı şekilde  oradaki DAEŞ noktalarını ciddi manada vurmuş ve adeta darmadağın etmiştir. Bu süreç bu noktada artarak çok daha farklı etkin şekilde devam  edecektir. Oradaki potansiyel, gerek teknolojik gücümüz, silah gücümüz, mühimmat  gücümüz bu iş için yeterlidir ve gerektiğinde hava kuvvetlerimiz koalisyon  güçleriyle koordineli olarak bu tür çalışmaları da rahatlıkla yürütebilecek  konumdadır."
Rıza Sarraf tutuklaması
Bu konu aslında  ülkemizi ilgilendiren bir konu olmadığı gibi bir kara para aklama konusu mudur,  değil midir bunun gerekçesini bilmeden böyle bir değerlendirme yapmayı da dogru bulmuyorum ancak kara paranın babaları orada duruyor. Pensilvanya'da duruyor.  Burada duranlara acaba oradaki yetkili merciler herhangi bir uygulama yaptılar  mı?"
Bu paralel devlet yapılanmasının ABD'de birçok eğitim, öğretim kurumları var; bunlar içerisinde charter schoolları var. Çok sincice, akıllıca söğüşlediler, söğüşlemeye devam ediyorlar. 100 milyon dolar civarında rakamlar. Öncelikle bunlar için adım atsınlar ya. Bir kişi, üç kişi değil, yüzlerce kişi.
"Kendilerini bu konuda da uyardık. Dedik bakın  bu kişi ülkemizde aynı şekilde bu kara para aklamayı yaptığı gibi bu kara para  aklama noktasında bu kişinin koordine ettiği kişiler ülkemizde ya şu anda tutuklu  hapiste, bir kısmı da firarda. Bunları da duyurduğumuz halde hala ne yazık ki  dostumuz Amerika'daki yetkililer, buna karşı en ufak bir duyarlılık  göstermediler. Rıza Sarraf'la ilgili varsa bir şey, onu zaten orada Rıza Bey'in  avukatları da gerekli cevabı, gerekli şekilde onlara herhalde vereceklerdir ve  kendisini de savunacaklardır. Bu zaten ülkemizle alakalı bir konu da değildir.  Bunu çok açık net söylemiş olayım."
Obama ile görüşeceğim
"Orada birçok liderle bu görüşmeleri yapacağız.   Sayın Obama ile de bu şekilde bir görüşme arkadaşlar planladılar ve görüşmeler  yapıldı. Orada bu toplantılar sadedinde nasıl G20'de yaptıksak aynı şekilde orada  da.. Çünkü sadece bu Sayın Obama'nın ikili bir görüşme için davetine icabetle  değil, bir zirveye davetle gittiğimiz bir toplantıdır. Takdir edersiniz ki 50'yi  aşkın Sayın Obama'nın davetine gelen orada liderler olacak. Onların ciddi bir  kısmıyla tabii kendisinin de orada ikili görüşmeleri olacaktır. Biz de bu şekilde  orada kendisiyle ikili bir görüşmeyi yapacağız ama bu görüşme ne kadar sürer, o  görüşmenin gündemiyle, toplantının akışıyla alakalı bir konu olacaktır."

Hiç yorum yok: