Kişisel gelişim

Kişisel gelişim oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Zira insanın dünya ve ahiret hayatı için  başarı göstermesi ancak ve ancak kişisel gelişimini tamamlaması ile mümkündür. Bir toplumun yükselişi ve toplum olarak atılım sağlaması ancak ve ancak o toplumu oluşturan bireylerin kişisel olarak gelişmesi ile mümkündür. O halde toplumsal yükselişin sağlanması için toplumdaki bireyleri oluşturan herkeze bir görev düşüyor,. Her bireyin kendini kişisel olarak geliştirmesi gerekiyor. Kendini kişisel olarak geliştirmiş bir kişi ebebeyni olduğu kişileri yani çocuklarının da kişisel olarak gelişmesine önemli bir katkı sağlayabilir. Kendini kişisel olarak geliştirmiş bir kişi arkadaşlarının da kişisel olarak gelişmesinde faydalı olabilir. Kendini kişisel olarak geliştirmiş olan  kişiler gök yüzünde parlayan yıldızlar gibidir. İnsanlara yön gösterebilir.

Kişisel olarak gelişimin temelinde kararlılık vardır, eğer bir insan doğru kararlar veremiyor ise kişisel olarak gelişmiş sayılmaz. Kişisel olarak gelişim ancak doğru karar verebilmek ile mümkündür. Peki doğru kararlar verebilmek için neler yapmalı, doğru karar vermedeki ip uçları nelerdir. Kararlarımızı verirken nelere dikkat etmeliyiz. Tüm bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Kişisel gelişimin amacı nelerdir?

Kişisel gelişimin amacı başarılı bir birey olmaktır.

Kararlılık 

Kararlılık başarıya giden yolda en önemli etkendir. Kararlılık başarının anahtarı gibidir.

Hedef koymak

İnsan eger bir işi başarmak istiyorsa zaten bir hedefi vardır. Eğer bir hedef koymadıysa o kişi tam anlamıyla ne yapacagına yada ne yapması gerektiğine karar verememiştir. Başarıya hedefsiz ulaşılamaz eğer ulaşılmışsa bu sadece bir rastlantı veya Allah,ın ona gönderdiği bir lutfudur.

Başarı

Kişisel gelişimin tek amacı başarmaktır, o halde başarmak için kişisel olarak gelişmek gereklidir. Başarmak için kişisel olarak gelişimin yanında başarılmak istenilen şey eğer mesleki bir kariyer vesaire gibi şeylerse hedefimiz bu ise mesleki alanda yani başarmak istediğimiz konuyu ilgilendiren mesleki alanda kişisel gelişimimizi ilerletmeliyiz.

Hiç yorum yok: